Earth Hour Ekranları 1 Saat Karartıyor!

Earth Hour’u detaylı olarak wikiden inceleyebilirsiniz, benim burada yazıcağım kısaca özettir. Her yıl mart ayının son günü 20:30 ile 21:30 arasında 1 saat boyunca ışıkları ‘karartma’ etkinliği düzenliyor, bu senede yine aynısı yapıyor ve bu sefer sosyal medya ile dünyayı sarıyor, büyük wev siteleride bu etkinliğe anasayfalarında oluşturulan buton, logo ve tasarımlar ile sitelerin ekranını karartmayı planlıyor.

Bu yıl 6. defa yapılacak global eylem, pek çok başkentin de desteğini alıyor. Sydney’de başlayan etkinlik diğer büyük şehirlerin desteği ile daha büyük yankı uyandırmış. Paris’te Eyfel Kulesi, New York’ta Empire State, İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü daha öncesinde 1 saat kararan ünlü yapılardan bağzıları, aslında etkinliğin amacı 1 saatlik tasarruftan ziyade insanların bilinçlendirilmesi sağlamak. Earth Hour projesinin kurucularından Andy Ridley da sosyal medyanın gücüne güveniyor ve sosyal medya ile bu etkinliğin gezegenimizi korumak için büyük alamda insanlığı bir araya topladığını düşünüyor.

Üst tarafta belirttiğim gibi internet siteleri ve sosyal medya içerisinde de 60 dakikalık etkinliğe katılacaklar. Örneğin YouTube, site içerisinde video isimlerinin bulunduğu kısmın sol üst tarafa koyduğu buton ile “YouTube’un ışıklarını” karartmanıza izin veriyor. Haber akışını daha yeni incelediğim için anca yazabildim geç olsun güç olmasın yetişiriz.