Google 2016 Algoritma Güncellemesi

Google güncellemesine hazır mısınız?

  • Google arama motoru algoritmasını güncellemeye hazırlanıyor.
  • SEO ile ilgilenenlerin mobil çağın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurması gerekiyor.

 

İnternet kullanımı alışkanlıkları teknoloji alanında yaşanan gelişmelere bağlı olarak değişiyor. 2015 yılında mobil cihazlardan yapılan aramalar masaüstü cihazlardan yapılan aramaları geride bıraktı. Her geçen gün yeni modelleri piyasaya sürülen mobil cihazlar bu farkın ilerleyen günlerde artarak devam edeceğini gösteriyor.

Mobil cihazların klavyelerinin kullanışlı olmaması ve  internete bağlanabilen bir çok klavyesiz cihaz üretimi kullanıcılar sesli aramaya yöneleceğinin habercisi. Dünyanın en büyük internet arama motoru Google arama sonuçları algoritmasını güncelleyerek bu değişimi takip ediyor. Bu güncellemelerin site bilinirliğini desteklemesi için site sahiplerinin SEO üzerine düşünmesi kaçınılmaz bir hal alıyor.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uzmanının kabusu olan bu durumdan kurtulmak için yeni yöntemler geliştirmesi gerekiyor. Google’ın yeni güncellemesinde algoritmasını nasıl değiştireceğini şimdiden kestirmek mümkün değil. Ancak bir SEO uzmanı önceki güncellemeler ve internet teknolojilerinin gidişatını göz önünde bulundurulduğunda hangi noktaların ön plana çıkacağı konusunda öngörülü tahminlerde bulunabilir.

Sesli aramaların önemi

İnternete bağlanabilen birçok klavyesiz cihaz ve akıllı telefonlar kullanıcılara sesli arama alışkanlığı kazandırıyor. Sesli aramanın, normal aramadan farkı ise kullanıcıların tavrı. Yazılı aramada anahtar kelimelerle yapılan arama ‘İzmir hava durumu’ şeklinde, sesli aramada cümle halini alarak ‘Bugün İzmir’de hava nasıl?’ şeklinde ifade ediliyor. Güncellemeler sonrasında, cümle halindeki sorulara cevap verebilen sitelere öncelik kazanacak.

Açıklayıcı cevaplar

Google kullanıcıların, arama sonucu sayfasından öteye gitmesini engellemeye çalışıyor. Sitelerin ise daha fazla trafik çekebilmek için ‘Hızlı Cevap’ sonuçlarında çıkması gerekmekte. Kendi sitesinin burada gösterilmesini isteyen site sahiplerinin de belirli sorulara net ve açıklayıcı cevaplar vermesi gerekiyor.

HTTPS nin önemi artıyor

HTTPS, HTTP nin güvenli versiyonu olarak 2014 yılından bu yana Google’ ın önemsediği bir kriter. Bu kriter Google için daha da önem taşıyan bir noktaya ulaştı. Google, tüm sitelerin HTTP’den HTTPS’e geçmesinin herkesin güvenli bir internet deneyimi yaşaması için gerekli olduğununun altını çiziyor.

Hızlı mobil erişimi

Geçtiğimiz günlerde mobil kullanımların artışı ile mobil özelliği olan siteler öncelikli hale gelmişti. Operatörlerin internet bağlantısını hızlandırması ve mobil kullanım artışını düşündüğümüzde sitenizin tasarımı ve hızı daha da önem kazanıyor. Sadece masaüstü düşünülerek düzenlenen siteler kendi kendilerini geri plana itmiş oluyorlar.

Ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını karşılayın

Mobilde yaşanan artış sizi plansız hareket etmeye sürüklemesin. Site içeriğiniz ve kullanıcı kitlenizin hangi platformlardan geldiğini doğru analiz etmelisiniz. Masaüstü trafiğiniz belirleyici konumda ise sadece mobili baz alarak yapacağınız geliştirmeler mevcut masaüstü kullanıcılarınızı göz ardı etmek olacaktır. Sitenizi ziyaretçilerinizin ihtiyaçları doğrultusunda, çağın gerekliliklerini göz önünde bulundurarak düzenlemelisiniz.