Google Filtreden Çıkma

Filtre, seo çalışmalarındaki en önemli engel ve ceza sistemidir. Google, ancak bir sitenin seo çalışmalarını manuple ettiği düşüncesiyle filtreye almaktadır. Sitelerin filtreye girmemesi için aslında yapılması gereken temel unsur, çalışmaların doğal ve sade olmasıdır. Yapay ve aşırılığa kaçan çalışmalar her zaman cezalandırılmaktadır.

Tüm filtre çeşitlerinde, farklı sıra cezaları olmaktadır. Ancak tüm filtre tiplerinden kurtulmak için mutlaka uygulanması gereken önemli konular vardır. Bu makalemizde tüm filtre türlerinden çıkmanızı sağlayacak açıklamaları bulacaksınız.

Anahtar Kelime Optimizasyonu

Her filtrede en önemli unsurlardan bir tanesi anahtar kelime yoğunluğunun aşırıya kaçmasıdır. Genelde site sahipleri hangi kelimede gerilediğini bilmektedir. Ancak bazen bilinenin dışında daha fazla filtreye sebep olmuş kelimeler de olabilir. Örneğin bir yaptığım çalışmada, evden eve nakliyat sitesi filtreye girmişti. Genelde en çok düşüş yapan kelime veya kelimeler filtre sebebi olmaktadır. Bu sebeple o kelimeler üzerinden optimizasyon yapmak gerekir. Bu site için analiz yaptığımızda nakliyat kelimesinin yoğun kullanımı sebep olmuştur diye düşündük. Ancak aslında sebep olan evden eve kelimesiydi çünkü hem nakliyat, hem nakliye hem de taşımacılık gibi farklı kelimelerle birlikte kullanıldığı için en fazla yoğunluğu olan kelimeydi. Bu sebeple, ilk olarak en yoğun anahtar kelimenin içeriklerden temizlnerek yoğunluğun azaltılması gerekir.

Aşağıda yer alan anahtar kelime yoğunluğu ölçen site ile birinci sırada yoğun olan kelime sayısını azaltarak ikinci sıradaki yoğun kelimenin yerine geçmesini sağlayın.

http://www.linkvendor.com/seo-tools/keyword-density.html

Backlink optimizasyonu

Filtredeki diğer önemli bir faktöre backlinklerdir. Backlink alımları yoğun ve tek kanaldan olabilir veya anchor text çeşitliliği olmayabilir. Bu sebeple bu hataları tespit ederek buna göre bir çözüm üretmek gerekmektedir.

Eğer bir anahtar kelime üzerinden sürekli link alıyorsanız bu bomb filtresine girmenize neden olabilir ancak diğer türdeki filtreleri de tetikleyebilmektedir.

Öncelikle kaç farklı kök domainden backlink aldınız bunu kontrolünü yapmanız gerekir. Bunun için http://www.opensiteexplorer.org/ adresinden sitenizi sorgulayarak Farklı domainlerden oluşan backlink sayınız ile toplam backlink sayınızı kıyaslamanız gerekir. Eğer sitelerinizde bu oran fazla ise, index sayısı nispeten az olan fazla sayıda siteden backlink almanızı tavsiye ederim.

Backlink optimizasyonunun ikinci önemli kriteri, anchor text çeşitliliğidir. Siteniz için yaptığınız seo çalışmalarında ağırlıklı olarak tek bir anahtar kelime üzerinden link almak bu çeşitliliği oluşturmayacağı için seo manuplasyonu algısıyla siteniz filtreye girebilmektedir. Acnhor text çeşitliliğini test etmek için yine http://www.opensiteexplorer.org/ adresinden sitenizi sorgulayarak, “Anchor Text Distribution” bölümünden kontrol etmeniz gerekir. Anchor text çeşitliliğini oluşturmak için anahtar kelime türevleri ve ikamelerini kullanmanız gerekir.

İçerik Güncelleme

Filtre döneminde içerik güncelleme, birinci maddede anlatılan anahtar kelime yoğunluğu optimizasyonu yapıldıktan sonra yapılmalıdır. Aksi halde içerik güncellemenin bir faydası olmayacaktır. İçerik güncelleme ile sitelerinizin daha kısa sürede botlar tarafından görülerek, anahtar kelime yoğunluğunun farkedilmesini ve filtreden çıkma sürecini hızlandırmasını sağlar. Bunun dışında güncel ve özgün içerik ile doğal bir seo çalışması sonucu ayrıca filtreden çıkma sürecine katkıda bulunmaktadır.

Hit/Link Sayısını Dengeleme

Sitenin filtreye girmesindeki önemli olan kriterlerden bir tanesi, backlink sayısına oranla çok az sayıda hite sahip olmasıdır. Google bu durumu farkettiğinde, bu kadar kişi busiteyi önermiş ancak kimse ziyaret etmiyor şeklinde düşünerek ortada bir seo manuplesi olduğu kanısıyla siteyi filtreye sokmaktadır.

Backlink çalışması yaparken, sitenize hiç hit katkısı olmayacak yabancı blogların yorumlarına yapmaktansa, paylaşımı yoğun olan forumlara yapmak daha faydalıdır. Aynı zamanda tanıtım yazısı almak bu linklerin tıklanma oranının fazla olması sebebiyle daha doğal görülecektir. Hit ve backlink sayısındaki ortansızılık sebebiyle siteler filtreye girebileceği için, filtreden çıkma sürecinde de sitenin hitini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmak gerekir. Bunun içn popüler siteler banner reklam vermek tıklanma oranının en fazla olması sebebiyle en geçerli yoldur.

Alt Sayfalara Backlink

Sitelerin filtreye girmesine neden olabilecek diğer bir faktör, sadece anasayfaya backlink almaktır. Eğer bir site faydalı ve öneriliyor ise, alt sayfaları yani diğer içerikleri de faydalı olmalıdır düşüncesiyle, anasayfaya yoğun backlink alan siteleri filtreye sokabilmektedir. Bu sebeple, seo çalışmalarının doğal bir yapıda olabilmesi için alt sayfalara da link almak oldukça önemli bir konudur. Yoksa Google seo çalışmasında sizin elinizin olduğunu anlayabilir.

Özetle, tüm filtre çeşitleri doğal görünmeyen seo çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple çalışmaların doğal bir yapıya kavuşturulması siteyi filtreden çıkarmanın en önemli yolu olmaktadır.

Alıntı: Seohocası