Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulama ve İnternet Siteleri

WeTransfer’den TeamViewer’a sizler için görüp beğendiğim bu uygulama sitelerini kullanmaya başladığınızda hayatınızda pratikleşmiş olacaktır.

WeTransfer

Wetransfer servisi dosya paylaşımında yaşanan limit kısıtlamalarına son veriyor. 2 GB büyüklüğüne kadar dosya yüklemenizi sağlayan servis, minimalist arayüzüyle kullanıcıları kendisine bağlamayı biliyor. Türkçe dil desteği olan WeTransfer servisini kullanmak için ne para ödüyorsunuz, ne de karmakarışık reklamlı ekranlar arasından üye olmaya çalışıyorsunuz. Tek yapmanız gereken video, resim, doküman her ne paylaşmak isterseniz onları seçerek paylaşacağınız kişilerin e-posta adreslerini sisteme girmek. Servis 14 gün boyunca paylaştığınız dosyaları barındırarak daha sonra siliyor. Kısacası sistemin amacı uzun süreli olarak dosyalarınızı saklamak değil, başkalarıyla paylaşmak. WeTransfer minimalist arayüzü, Türkçe dil desteği ve ücretsiz oluşuyla en beğendiğimiz servisler arasında.

Ifttt

Instagram’a her foto yüklediğinizde kendiliğinden Dropbox hesabınızda yedeklenmesi nasıl olurdu? Veya yeni filmlerin gösterim tarihlerinin Google takviminizde belirmesi? Hatta siz ‘evden çalışırken’ patronunuzun size ne zaman e-posta gönderdiğini söyleyen bir SMS almak? Bu soruların cevabı “evet!”se, Ifttt tam size göre.

Evernote

Hızlı bir şekilde tüm kayıtlarınızdan ve notlarınızdan oluşan taranabilir bir veritabanı oluşturuyor. Bunların biçimleri fotoğraf ve ses kayıtlarından, ekran görüntülerine ve web sayfalarına kadar değişebiliyor. Evernote bunların hepsini sizin için tutuyor ve akıllı araçlarla istediğinizde onları tekrar bulmanızı sağlıyor.

Open Yale Courses

Artık evinizin konforunda Yale Üniversitesi’nden ders alabilirsiniz. Üniversitenin profesör ve bilim adamları tarafından verilen bir dizi ‘giriş’ dersi sunan Açık Yale Kursları sitesinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Kurslarda işlenen dersler arasında evrim biyolojisinden İspanyolca ve Portekizce’ye kadar konular bulunuyor.

Instapaper

Bu hizmet sayesinde web’deki makaleleri ufak bir ‘daha sonra oku’ düğmesiyle kaydedebiliyor ve zamanınız olduğunda okumak için gazete benzeri yalın bir biçime sokabiliyorsunuz. Ayrıca linkleri e-postayla gönderebilir veya Instapaper’ı Google Reader içinde kullanabilir; böylece kaçırmak istemediğiniz yazıları el altında tutabilirsiniz.

8tracks

Arkadaşlarınız için üzerinde özel bir not veya resim barındıran karışık kaset veya CD yaptınız günleri hatırlıyor musunuz? 8tracks’in yaptığı şey, bu kavramı internete taşımak. Kendini ‘elle işlenmiş radyo istasyonu’ olarak tanımlayan 8tracks, bir araya getirmek istediğiniz müziği aramanızı veya yüklemenizi sağlayarak 30 dakikalık toplamalar üretmenizi sağlıyor.

Online İngilizce pratik

Verbling sayesinde ana dili İngilizce olan kullanıcılarla video sohbetler gerçekleştirerek dili en doğru biçimde öğrenebilirsiniz. Üye olduktan sonra rastgele eşleşme olmasını bekleyin ve ardından beş dakika boyunca görüntülü sohbet edin.

Stixy

Üzerini notlar, fotoğraflar, belgeler ve yapılacaklar listesiyle donatabileceğiniz size özel ve sanal bir beyaz tahta vaat ediyor. Aile fertleri ekrandaki bu panodan her şeyi takip edebiliyor.

WorldWide Science

Bilimsel bilgiyi en kolay şekilde paylaşmaya yönelik bir arama motoru. Amerikan Bilimsel ve Teknik Bilgi Ofisi (OSTI) tarafından geliştirildi. Ulusal ve uluslararası bilimsel veritabanlarını ve portalleri tek bir yerden erişilir kılıyor.

Pinterest

Web’de bulduğunuz güzel şeylerden çevrimiçi bir pano oluşturmanızı sağlıyor. Site üzerinden ayrıca diğer insanların koleksiyonlarını arayabiliyor ve ilham alabiliyorsunuz. Başkasının koleksiyonunda hoşunuza giden öge fark ederseniz, bunu kendi koleksiyonunuza yapıştırabilir veya sadece yorum bırakabilirsiniz.

TripAdvisor

Tatilcilerin en iyi arkadaşı olan bu site, gitmeyi planladığınız yer ve otel hakkında her türlü yorumu ve bilgiyi size sunuyor. Gezip görülecek yerlerden restoranlara kadar her türlü ipucunu burada bulabilirsiniz. Her yorumu ciddiye almayın, bazıları aşırıya kaçarken bazıları da sönük kalabiliyor.

TeamViewer

Ev bilgisayarınız açık olduğu takdirde ona uzaktan erişmeninzi sağlıyor. Ancak bu programı kullandığınızı patronunuza söylemeyin; “Ben o belgeyi dün e-postayla göndermiştim!” yalanı geçerliliğini yitirebilir.

AnyMeeting

Hiç para harcamadan internet üzerinden toplantılar düzenlemek yapmak istiyorsanız AnyMeeting işinizi görecektir. Video konferans, ekran paylaşımı, uygulama paylaşımı, kayıt, anket düzenleme, sosyal medya entegrasyonu gibi özelliklerin tümü mevcut.

Scrivener

Rapor, makale, roman gibi uzun ve kapsamlı yazılar mı hazırlıyorsunuz? Öyleyse dünyadaki en iyi yazım araçlarından Scrivener’ı kullanmanız gerek. Hem planlama hem de yazım aşamasında programı istediğiniz gibi yapılandırabiliyorsunuz.