Herkez Zlango ile Aynı Dili Konuşacak

Bugün her sabah ve her akşam yaptığım gibi cepten vikipedi’de bakınıyordum dikkatimi Zlango diye bişey çekti sonra içeri daldım bir baktım çok hoş bişey şimdi sizi kısaca bilgilendireyim, Zlango taa 2003 yılında İsrailli bir şirket tarafından piktogram bazında çağdaş iletişim araçlarında kullanılmak üzere geliştirilmiş resimsel simgelerden oluşan bir dil olarak kabul edilmiş. Bu dil doğası itibariyle en çok kullanılan anında mesajlaşma programlarında kullanılıyormuşta haberimiz yok örneğin simge ekle yazıyor mesajlarda onun gibi bir olay gerçi biz dandiğini bile hiç kullanmadık o ayrı, Zlango ismi İngilizce “slang” (“argo“) sözcüğünün farklı söylenişinden geliyormuş.

Zlango insanlığın bilgi aktarmak için ilk buluşu olan resim yazıya hiyeroglif geri dönüyor. Zlango projesi, mobil telefonlarda kullanılan kısa mesaj işlemini değiştirmeyi hedefliyor. Mesajınızı, uygulama içerisindeki çeşitli resimleri seçerek yazıyorsunuz. Mesajınızı alan kişi sizinle aynı dili konuşmuyorsa da bu resimlerden ne dediğinizi anlayabiliyor. Dolayısı ile karşınızdaki ile konuşamıyor olabilirsiniz ancak bu yazışmanıza ve haberleşmenize engel değil.

1. Zlango dilinin ses harfleri yerine küçük resim simgeleri var.
2. 200+ simgeden oluşuyor.
3. Zlango dilinin cümle yapısı çok sade ve kolay anlaşılıyor.
4. Piktogram olarak iletişim platformlarında kullanım için geliştirilmiş.
5. Zlango dilinde istenilen her ifadeyi yazmak mümkün.
6. Zlango diller ve kültürler üstü iletişime olanak sağlayı hedefliyor gibi duruyor.

Zlango şu an başta İsrail ve Polonya olmakla birlikte birkaç karaip adaları ülkesinde kullanılıyormuş. Almanya´da henüz yeni başlamış. Türkiye´deki kullanımı yok ama geliştirilip türkiye’de yaygınlaşsa çok güzel olur diye düşünüyorum, ben telefonuma http://www.zlango.com/’nun sitesinden android uygulamasını indirdim, olay çok basit mesajlarını simgelerle ifade ediyorsun birsürü simge var zaten örnek programı kurunca size mesaj gönderiyor ve simgelere bakarak bunları anlayabiliyorsunuz. Tavsiyemde yarar var ister cebinize indirin isterseniz sitesinde gezinin bunu türkiye’de yaymakta bize kalıyor ki türkiye ile kalmıcak dünyada kullanılacak gibime geliyor.