İzmir Bilkom DijitalEge ve Sosyal Medya

Bu yazı Fikir Medya Bünyesinde Seda Atıcı tarafından ve Miray Ergeç‘in yardımıyla yazılmıştır. Benim istediğim olayda nihayet oldu orada biraz foto çektikten sonra, Sosyal Medya’nın üstadı M.Serdar Kuzuloğlu ile beraber bizimde bir fotoğrafımız oldu, yine herzamanki gibi sunumuyla hem bilgilendirdi hemde güldürdü, iyiki varsınız iyiki internet var.

Bilkom Dijital Ege Sosyal Medya

Dijitalin hayatımıza girişi ile alışkanlıklarımız beklentilerimiz ve isteklerimiz değişir oldu. Her an yanımızdan ayırmadığımız – ayıramadığımız- cep telefonlarımız tabletlerimiz ile yaşam şeklimiz yeni bir boyut almaya devam ediyor. Hepimiz artık dünyada ne olup bittiğini yeni trendleri son dakika haberlerini kısaca gündemden uzak kalmak “offline” olmak istemiyor. Durum böyle olunca yatırımcılar teknoloji uzmanları her geçen gün ihtiyaçları karşılamak adına yeni ürünleri, uygulamaları hizmete sunuyorlar. Bu hizmetleri daha iyi anlayabilmek gündemi yakalayabilmek adına da her geçen gün bir birinden güzel etkinlikler, eğitimler, workshoplar düzenleniyor.

Bunlardan biri de Bilkom’un düzenlediği dün İzmir Hilton’da gerçekleştirilen “Dijital Ege” etkinliğiydi. 4 ayrı salonda 4 ana konu ile inter aktif bir paylaşımı hedeflenen organizasyonda ana başlıklar ise şöyleydi: Günlük yaşamda dijitalin önde gelen isimlerinin anlatımı ile dijital teknolojileri kullanmanın en eğlenceli ve en doğru kullanma yollarını aktardıkları “Lifestyle” dijitalin her alana yayıldığı gibi iş dünyasında da köklü değişimlere sebep olacak olan “Sağlık” “Eğitim” “Mimarlık/İnşaat” ana başlıkları ile iş hayatını kolaylaştıracak uygulamalar ve yeni nesil iş konularının konuşulduğu tüm günü kapsayan yoğun bir organizasyondu.

Biz sizler için konuşmacılar arasında Cüneyt Özdemir , M. Serdar Kuzuloğlu , Ufuk Tarhan , Kaan Sezyum’unda bulunduğu “Dijital Yaşam (Lifestyle)” ana başlıklı seminer ve workshoplara katıldık.

Kısa bir özet geçmek gerekirse ilk oturum da “Geleceğin medyasında bir türk yayını: Dipnot”  konulu konuşması ile Dipnot .tv’nin kurucusu Cüneyt Özdemirdi. Yeni dönemde değişen medya ve köşe yazarlığı konularını değerlendiren Özdemir özellikle yeni nesil dijital kitap ve medya düzeni hakkında yaptığı inter aktif tablet sunum gerçekleştirdi.

 • Peki bizim dikkatimiz çeken ve twittera yansıyan cümleleri nelerdi:
 • Twitter’ı bir televizyon kutusu ve gazete bayiisi olarak görüyorum.
 • Dünyanın bir çok yerindeki applestore’larda Dipnot.tv’yi indirip resimlerini çekip bize göndererek bir dönem gerilla pazarlama bile yaptık.
 • San Francisco ya da İstanbul’da olmanız yaratıcılığınızı etkilemez yeter ki aklınız özgür olsun.

Oturumun ikinci kısmında ise M.Serdar Kuzuloğlu “Ben sana sosyal olamazsın demedim ki” adı altında eğlenceli ve samimi sunumu ile devam etti. İşte sunumdan dikkat çekici birkaç cümlesini size aktaralım:

 • Teknoloji ihtiyacımız olmadan hayatımıza giriyor ve onu sahiplenip kendimize eşleştiriyoruz. Bu da bizim kimliğimiz haline geliyor.
 • Kullanıcıların %90’ı bir ürün ile ilgili arkadaşlarına inanırken bunların %14’ü tv reklamlarına inanıyor ama pazarlamacıların %93’ü sosyal medya da yer alıyor.Bu sebepten dolayı sosyal medya üzerinde uğraşılması gereken bir alan.
 • Hepimiz doğal ücretsiz bir focus grup haline dönüştük. Artık profil pazarlaması ve hedeflemesi yapılıyor.
 • Kurumsallık kültürel bir varoluş biçimidir ama kurumlar dijitalleşme ile birlikte bu dönüşüme ayak uyduramadılar.
 • Klout Puanlarımız artık işe alımlarda çok büyük etken.
 • Sosyalleşmekten kırılıyoruz hatta wi-fi şifresi olmadan ölürüz ama depresyon patlaması yaşıyoruz. Çünkü sürekli mutluluk arıyoruz.
 • Bizim en büyük engelimiz kendi zihnimiz.

Konuşmasına Samuel Beckett sözü ile bitirdi “Hep denedin hep yenildin olsun Yine dene yine yenil. Daha iyi Yenil!”

Öğleden sonraki oturumda ise Fütüristler derneği başkanı Ufuk Tarhan ”Dijital geleceğini dijitalle planla” diyerek bu sektörde var olmak isteyenlere örneklerle ve etkileyici konuşması ile yer aldı.

Güdüleyici konuşmasından birkaç ayrıntı:

 • Vizyon yoksa plan olmaz;Plan yoksa vizyon işe yaramaz.
 • 21.yy’da artık dijitalleşmeden kaçmanın hiçbir yolu yok.
 • Sosyal medya sadece bir alan değil başlarda o amaçla kurulmuş olsada gelinen noktada sosyal medyayı amaçlı kullanmak çok önemlidir.
 • Bordrolu çalışarak para kazanmanın yerine kontratlı çalışma alanına hızla geçiyoruz geçilmeli de zaten.
 • Ne yaparsak sürdürülebilir bir talep ve iş hayatı sağlayabiliriz? Akıl-Bilgi-Teknoloji
 • Sosyal medyada iyi bir oyuncu olmak gerek. Sosyal medya ile ilgilenmiyorum hoşlanmıyorum demek okuma yazma bilmemekle eşdeğer.
Konuşmasına Tom Peters’ın “İşinizi yeniden yaratın” adlı kitabı ile birlikte birkaç kitap önerisi ile sona erdirdi.

Herkes sayıların peşinde markanın hissettirdikleri önemsenmiyor.Son oturumda ise Kaan Sezyum Dijital dünyada kendi markanı yarat konusu ile görsel ağırlıklı bir sunum gerçekleştirdi. İşte konuşmanın akılda kalan twitter’da en çok paylaşılan cümleleri:

 • Herkes başarının peşinde… Hemen şimdi olursa daha iyi olur.
 • Türk’ün dijitali bambaşka, her Türk sosyalleşmeyi bir gün tadacaktır.
 •  Dijital yaşam bizim üretkenliğimize katkı sağlamalı

Kaan sezyumun ardından İpad çekilişi ile etkinlik sona erdi. Düzenlenen bu güzel etkinlik için Bilkom’a çok teşekkür ediyor, dijitalleşmeye katkı sağlayacak daha başka organizasyonları İzmir de görmeyi umut ediyoruz.