Milyonlar Google’nin Fermuarını Açıyor!

Google’den ilgiç tasarım 🙂 şahsen çok komiğime gitti yani neden bu tasarımı yapmışlar çözemedim, millette biz güzel fermuarla oynuyor, ya başka bişey çıksa içinde oha desek gözümüz açılsa 🙂 yani her fermuar ile oynanmaz öyle google değiştir o tasarımı yanlış anlayanlar olur, belki bazıları o fermuar yüzünden google’yi bile açmayabilir, 1 günlük protesto yapanlar bile olur bu devirde 🙂 Arabistanda açıyolarmıdır acaba google’yi düşündürücü 😉

Bu arada tasarım aşağıdaki kişi için yapılmış, hakkında netten bulduğum kısa bir bilgi;

GİDEON SUNDBACK KİMDİR

Gideon Sundback (24 Nisan 1880, İsveç – 21 Haziran 1954, ABD) İsveçli elektrik mühendisi. Gideon Sundback fermuarın geliştiricisi olarak bilinir.

Otto Fredrik Gideon Sundback İsveç’te doğdu. Çok zengin bir çiftçinin oğluydu. İsveç’te eğitimini tamamladıktan sonra Almanya’ya gitti. 1903 yılında mühendislik sınavına girdi. 1905 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

1905 yılında Pittsburgh’da Westinghouse elektrik şirketinde çalışmaya başladı. 1906’da New Jersey’deki Universal Fastener şirketine geçti. Daha sonra aynı şirkette baş tasarımcılığa terfi etti. 1909’da Elvira Aronson ile evlendi.

Sundback 1906 ile 1914 yılları arasında Talon isimli bir firmada çalışırken fermuar ile ilgili birçok gelişmeye imza attı. Elias Howe, Max Wolff, ve Whitcomb Judson gibi kendinden önceki mühendislerin bu alandaki çalışmalarını ilerletti.

Sundback fermuarın gelişimine büyük katkılarda bulundu. Ayrıca fermuar üreten bir makine de yaptı. 1951 yılında mühendislik alanındaki başarılarından ötürü İsveç Kraliyet Akademisi tarafından altın madalya ile ödüllendirildi. 1954 yılında geçirdiği bir kalp krizi neticesinde yaşamını yitirdi. 2006 yılında ABD’li National Inventors Hall of Fame vakfı tarafından fermuar ile ilgili yaptığı çalışmalarından dolayı onurlandırıldı.