Smo – Sosyal Medya Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu (SEO) tüm şirketlerin en iyi çalışmaları için dikkate değer bir uğraş sergilemesine ve SEO sayesinde organik arama listelerinde site performansının yükselip daha çok müşteri çekebilmesine odaklanmıştır. SEO’nun gücü inkâr edilmese de, kullanıcılara alternatif sağlamak adına, sosyal medya optimizasyonu (SMO) dediğimiz yeni bir öneri oluşmuştur. SMO’nun arkasındaki konsept ise gayet basittir: daha kolay bağlantı kurulabilmesi, medya aramalarındaki müşteri arama motorlarının (Tecnorati,digg vs gibi) daha açık ve net olması ve daha sık ilgili bloglar, podcastler ve vlogları içeren postlar oluşturulması gibi siteyi optimize eden uygulama değişiklikleri.

Aşağıdaki kurallar aslında sosyal medya optimizasyonunu (SMO) tanımlamak için kullanılıyordu ancak daha sonra bu tanım web sitesinin içindeki öğeleri iyileştirmek olarak değiştirildi. Bu nedenle bu listedekiler sosyal medya pazarlamanın kurallarıdır. Bu kurallar sizi yalnızca bir taklit olmaktan kurtaracak olan hususlardan meydana gelmektedir.

Bağlantılarınızı Güçlendirin
Durağan siteler özellikle popülerlik hususunda tarih oldular. Sesinizi çevrimiçi ortamda duyurmanın ve sitenizi günlük olarak güncellemenin en iyi yolu bir blog açmaktır. Bu yolla bir RSS beslemeniz olur ve böylece takipçileriniz her zaman en güncel içeriğinize kolaylıkla erişir.

Etiketleme ve İmlemeyi kolaylaştırın
Bu, sitenizi insanların link vermesini kolaylaştırıcak şekilde düzenlemeniz gerektiği anlamına geliyor. Böyle şeyler arasında Digg ve Del.icio.us düğmeleri koymak yer alabilir.

Size Link Verenleri Ödüllendirin
Bunu sitenize link verenlere kendi sitenizde link vererek veya onların tanınmalarına katkı sağlayarak yapabilirsiniz. Veya en azından onların sitelerini ziyaret edin ve yorum yahut mesaj yazın.

İçeriğinizin Yayılmasını Sağlayın
Bunu yapmak için öncelikle içeriğinizin yazı haliyle çok fazla yayılamayacağını göz önünde bulundurmanız gerekir. Podcast’ler podcast dizinlerinde yerlerini alabilir, videolarınız Youtube ve Metacafe’nin beğenisine sunulabilirler.

İyi Olanı Destekleyin
Youtube’un başarısı içeriğinin insanlarca başka yerlerde kullanılabilmesini sağlamasına dayanmaktadır. İçeriğinizi bir başka yerden kullanılabilir hale getirin. Bir RSS Beslemesi oluşturmak buna iyi bir örnek olabilir.

Kaynak Teşkil Edin
Kaliteli içeriğiniz olduğu sürece kullanıcıların en iyi içerik için başvuracağı bir kaynak haline gelirsiniz. Bu kaliteli içeriği oluşturmak sonuç olarak size dişe dokunur bir mali kazanç getirmese dahi tavsiye edilir.

Kullanıcıları Ödüllendirin
Eğer bir kullanıcınız sitenizde aktif davranıyor, yorumlar yapıyor, içeriğinizi yayıyorsa onu ödüllendirin. Bir yarışma başlatın veya yalnızca belirlediğiniz kişiye yaptıklarını takdir ettiğinizi söylediğiniz bir eposta gönderin. Bu, kullanıcızın hoşuna gidecektir ve iyi bir ün yapmanıza dolaylı yoldan da olsa yardım eder

Katılın
Kullanıcıların sükse yapmış sosyalleşme sitelerinden aldığı hazzı anlamak için bizzat işin içine girin ve siteye kayıt olun. Bunla kalmayıp okuduğunuz bloglara yorum yapın ve insanları konu ile ilgili forumlarda konuyu tartışmaya teşvik edin.

Kitlenizi Hedeflemeyi Bilin
Pazarlamayı kime yaptığınızı bildiğinizden emin olun. Bir emlak sitesine kalori cetveli koyduğunuzda bunun bir işe yaramayacağını billin. Evet, ne kadar güzel bir kalori cetveli olursa olsun !

İçerik Yaratın
Sıradan içerikler değil, kolayca yayılabilecek nitelikte benzersiz ya da dikkate değer olan içerikler yaratın. Hangi alanda çalıştığınız farketmez, mutlaka benzersiz birşeyler yaratabilirsiniz. Yayılıp yayılmayacağı ayrı bir mesele ancak görmek için denemelisiniz.

Dürüst Olun
Olmadığınız biri gibi görünmeye çalışmayın ve yapmadığınız şeyleri yaptığınızı ileri sürmeyin. Şeffaflık kabul ve saygı görür. Çığırtkanlık yapmak size ve markanıza zarar vermekten başka bir işe yaramaz.

Köklerinizi Unutmayın
Siteniz Digg’in anasayfasına çıkınca veya çok fazla link almaya başlayınca egonuz birdenbire şişebilir. Geldiğiniz yerde olmanızı sağlayan kişileri unutmayın ve onlara müteşekkir olduğunuzu gösterin.

Yeni Şeyler Deneyin
Sosyal Medya sürekli değişim içindedir bu yüzden sorularınızın cevabını bir yerde hazır bulmayı beklemeyin. Elinizi taşın altına koyun ve yeni şeyler deneyin. Böylece tecrübe edinirsiniz ve oyunda bir adım önde olursunuz.

Bir Strateji Geliştirin
Sosyal Medya hedeflerinizin bir taslağını çıkarın. Linkler gibi konularda ne gibi bir sonuç istediğinizi bilin.

Taktiklerinizi Akıllıca Belirleyin
Sosyal Medya işindeki insanların %1′i yeni içerik yaratıyor %9′u içeriği zenginleştiriyor ve geriye kalan %90′lık kısmı ise varolan içeriği tüketiyorlar. Bu çok fazla baskı demek. En iyi sonuçları veren taktikleri belirleyin ve onları yeniden etkili biçimde kullanmayı öğrenin.

Sosyal Medyayı Etkin Kullanın
Müşteri dökümantasyonuna ve dağıtım bilgilerinize sosyal medya pazarlamayı dahil etmenin yollarını bulun.

Sosyal Olun
Sosyal Medya web sitelerinde sosyal olmakla ilgilidir. Başkalarından aldığınız içerikleri Digg’e veya StumbleUpon’a koyarak trafik çekmek iyi değildir. Ancak bu siteleri takip edin ve ritmi yakalayın ve toplulukların tadını çıkarın.

Hile Yapmayın
Sosyal Medya, pazarı itmekten çok pazarı çekmeyle alakalıdır. Çünkü insanlara bilgiyi dayatamazsınız. Birden fazla site açmayın,kendi anketlerinize oy vermeyin, Yahoo Answers gibi sitelerde kendiniz sorup kendiniz cevaplamayın.

Kaynak: Türlü forum ve bloglar