W3C XHTML Validation Optimizasyonu

W3C nedir? Ne işe yarar? W3C Konsorsiyumu Web’in Standartlarını belirleyen topluluktur. Bu komitenin temel amacı; HTML çıktılarının veya HTML kodlarının her tarayıcıda aynı görüntüyü vermesi için ortak kararlar almaktır.

Benim sitem W3C’ye uygun mu? Nasıl öğrenebilirim?

Sitenizin W3C standartlarına uygun olup olmadığını The W3C Markup Validation Service sitesine girip boşluğa adınızı yazarak anlayabilirsiniz. Ancak Doctype’ınızın XHTML 1.0 Transitional olmasına dikkat edin. Eğer Doctype: XHTML 1.0 Transitional değilde Doctype: HTML 4.0 Transitional ise görünürde hatalar az olabilir ancak Doctype’ı XHTML 1.0 Transitional’a çevirdiğimizde hata sayısı artacaktır.

W3C’nin Google sıralamasına bir etkisi var mı?

W3C gerçekten google’ın önem verdiği bir etkendir. Eğer ki sizin siteniz bütün tarayıcılarda düzgün gözüküyorsa sitenize giren ziyaretçi bu durumdan memnun kalacaktır. Google’ın önemsediği şeyde ziyaretçinin memnun olup siteyi beğenmesi. Google botlarıda sitenize ziyaretçi olarak gelir ve sitenizin kodlaması W3C standartlarına uygunsa taramayı daha kolay gerçekleştirip fazla kod yığıntısından kurtulup direk içeriğe odaklanabilir. Bu nedenle bazı SEO Danışmanı arkadaşlar reddetsede benim açımdan W3C valid siteler google karşısında daha şanslıdır.

Alıntı : Zapotec