WordPress Yazılara Göre Galeri veya Slider

Advanced Custom Field ile Nextgen Gallery veya Meta Slider ayarlanması;

Öncelikle Advanced Custom Field eklentisini indirmelisiniz ve sonrasında her yazıya veya sayfalara farklı olarak galeri veya slider koyacaksanız ona göre Nextgen Gallery veya Meta Slider’ı kurabilirsiniz.

Normalde bu eklentiler size kısa kod veriyor ancak bu kodları koyacak alanınız yoksa ek bir alan oluşturmanız gerekiyor bunuda Advanced Custom Field ile yapabiliyorsunuz.

Şimdi ben A.C.F yi yükledikten sonra Nextgen Gallery eklentisinide kurdum, ayarlama bölümünde zaten herşey basit size yazılardamı yoksa sayfalardamı veya kategorilerdemi alan açacağınızı falan seçebiliyorsunuz, örneğin yazılarda text alanı açtınız misal Özet bölümü gibi ayrıca bir özel alan geliyor.

Nextgen galeriyide ayarladınız diyelim resimleri yüklediniz ettiniz, size bir ID veriyor bu sayıyı o özel alana yazıyorsunuz ve bunu yazı sayfasında görebiliyorsunuz.

single.php veya page.php artık hangisine ayarlama yapacaksanız oraya bu kodu ekleyin. “galeri_kodu” olan kısım değişkendir A.C.F e yeni alan eklediğinizde örneğin Resim Galeri Kodu dediğinizde size kısa isim olarak resim_galeri_kodu olarak verecektir buna dikkat edin.

<?php $galerikodu = get_field('galeri_kodu'); ?>
<?php echo do_shortcode('[nggallery id="'.$galerikodu.'"]'); ?>

Bu kodu kullanmak için yukarıdaki eklentiler ile biraz ilgili olmanız gerekiyor.