Yeni Başlayanlar İçin SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu makalemde sizlere seo terimleri hakkında bilgiler ve siteniz için başlangıçta nasıl seo yapılır nelere dikkat edilir ve ne gibi detayları incelemelisiniz bunları sizlere özetle anlatayım.

Seo Terimleri

Seo: Arama motoru optimizasyonunun ingilizce olarak kısaltmasıdır. (Search Engine Optimization)

PageRank: Google’ın siteler için sayfa sıralama sisteminde kullandığı bir teknolojidir. Genel’de içeriği özgün ve önemli sitelere google PageRank oranını yüksek tutar ve bu mantığa göre Google’ın sitelere verdiği değere PageRank denir.

PR: PageRank kelimesinin kısaltmasıdır.

Page Rank Güncellemesi: Google her 3 ayda bir sitelerin PageRank değerini günceller,buna PageRank güncellemesi denir. Bu aralık bazen düşebilir veya artabilir tam argoritması çözülmüş durumda değildir.

Backlink: Siteniz için başka bir siteden aldığınız linke backlink denir.

Metatag: Siteyi Google, Bing, Yahoo vb. arama motorlarına tanıtıcı koddur.

Sandbox: Site sahiplerinin PageRank arttırmak amacı ile girilen link değişimlerinin abartılması sonucu, Google’ın siteye verdiği cezadır. Aynı zamanda SPAM adı verilen farklı teknikler kullanan kimselere Google tarafından verilen geçici cezalardır. Bu ceza sonucu kimsenin Google’dan en çok hit aldığı kelimede büyük zarara uğraması muhtemeldir. Kişi bu kelime öbeğinde ilk sayfa çıkıyorsa bir anda 10. sayfaya düşebilir. Sandbox’tan kurtulmak mümkündür fazla zaman almaz.

Google Ban: Yukarıda verilen örneklerde olduğu gibi, kural ihlali yapan webmasterın indexlerinin tamamen silinmesidir. Google da hiçbir sayfanız kalmaz. Google bandan kurtulmak mümkündür fakat biraz zaman alır.

DMOZ: Dünyanın en büyük web dizinidir. PageRank değeri 8 olduğu için ve Google anormal derecede önemsediği için herkes oraya eklenmek ister. Ancak DMOZ sadece kaliteli ve değerli siteleri listeler, tabi aralarda istisnalar olabilir.

Genel olarak terimler bunlardır, şimdi domainimizi aldık, hostingimizi sağladık içeriklerimizi girdik artık kullanacağımız teknikleri belirleme zamanı.

a)Backlink İnşaası (Link Değişimi)

Kendinize bir backlink kaynağı oluşturmalısınız. Bildiğiniz üzere PageRank mantığına göre,link verilen site güzeldir. Bu sebeple çeşitli Webmaster Forumlarına katkıda bulunun. Fuub.net vb. Forumlar’da bulunan Link Değişim konuları çok işinize yarayacaktır. Siteniz yeni ise her site ile değişime girin, ancak oturmuş bir site iseniz ve belli PageRank değerlerine sahip siteleriniz varsa, muhakkak seçici olun. İçeriklerinizin uyuştuğu siteler ile veya PageRank’i yüksek siteler ile değişimi tercih edin.

En önemli husus ise karşılıklı link değişimi yapmayın. Google bunu algılayamayacak kadar aptal değil. Sadece ağzınıza bir parmak bal çalar,1 hafta mutlu olursunuz, sonra tadacağınız acı biberin acısı uzun bir süre dilinizi yakacaktır. Çapraz değişim en sağlıklısıdır. Çapraz değişimde bir site diğerine link verir, diğer site de başka bir siteye link verir. Böylece ikisi de en kaliteli backlink olan karşılıksız backlinkten faydalanır.

b)Dizinlere Ekleme Yolu ile Backlink İnşaası

Sitenizi dizinlere eklemek backlink açısından çok önemlidir. Çoğu dizin karşılıksız ekler ve en değerli backlinkler karşılıksız backlinklerdir. Dizin deyince akla ilk DMOZ geliyor. Kısa sürede DMOZ’a başvurmalısınız. Eğer gerçekten özgün bir içeriğiniz varsa ve dizin yönergelerine uygun bir şekilde açıklama yazarsanız sitenizi onaylayabilirler.

Nitelikli Backlink Nedir ? Nasıl Olmalıdır ?

En nitelikli backlink karşılıksız olandır. Karşılıklı bir link değişimini kolayca anlayabilirsiniz.

Direk olarak karşılıklı değişimin manası şudur ;

Karşılıksız backlink almakta en önemli avantaj ÇAPRAZ Değişimdir.

Çapraz değişim şöyle olur ;

Vereceğiniz link kodlarının mikroformatlarla süslenmesi, önemli bir etkendir.

c)Orjinal İçerik

Şüphesiz ki Google orjinal içeriği kolayca ayırabiliyor. Geliştirdiği algoritmalar sayesinde,kolayca kopya içeriği tespit eder. Bunun cezası değişebilir. Zaten kopya içerikle doldurduğunuz bir sayfada ön sıralarda çıkma hayalinden vazgeçin. Sitenizde bildiğiniz konularda makaleler yazın. Bakın inanın bu makalelerde hiçbir çıkarım yok. İnsanlara faydalı olmak ve bilgilerimi paylaşmak için yazıyorum. Sizin de insanlığa faydalı olduğunuzu Google anladığı gün, sizi ödüllendirecektir.

d)MetaTag’lar ve SEO İlişkisi

Kimilerine göre MetaTaglar SEO‘nun temel kaynağı. Ancak uzun bir süredir, SEO işi ile ilgileniyorum. Kendime yönelik edindiğim tecrübelerim var, bu sebeple MetaTagların çok ciddi bir etkisini göremedim. Faydalı gördüğüm tek MetaTag “description” MetaTagıdır.

4)Sayfa içi SEO İşlemleri

Bu kısım amatör kullanıcılar için biraz fazla tasarım bilgisi gerektirebilir. Google yeni web teknolojilerini her zaman çok sever, örneğin CSS ‘e Google aşıktır, Eski site içi düzenin ana kaynağı olan tabloları google bot hiç sevmez. Eski tip tasarımla kodlanmış sitelerinizi, eğer ciddi bir SEO Kampanyasına sokacak iseniz bütün tabloları kaldırıp sitenizi CSS’e göre yeniden kodlatın.

5)Flash ve Resim Tabanlı İçerik

Bildiğiniz üzere Flash hareketli bir ögedir. İnsanlar tasarımlarda görsellikten hoşlanırlar. Ancak şunu hiçbir zaman unutmayın ki bu hareketli ögeler insanlar içindir. Sitenizi Flash ögelerle zenginleştirmek tabii ki güzel ancak botun bunları okuyamayacağı ve içinde yazan hiçbirşeyi anlayamayacağı düşünülürse, Flash içerik kullanmak pek akıl kârı durmuyor. Tamamı Flash kodlanmış bir site de kendine göre Profesyonel yöntemler ile SEO işlemine girse bile HTML gibi statik ve PHP/ASP gibi dinamik bir içeriğin önünde oldukça zayıf bir rakiptir. Bu sebeple sitelerinizi Full Flash – Full Resim vb. şekilde kodlanmaktan kaçının. Unutmayın ki herşey görsellik değildir ve ziyaretçiniz olmadıkça istediğiniz kadar görsel siteniz olsun, müşteri potansiyelinizi arttıramazsınız.

Benden sizlere tavsiye SEO ciddi bir iştir. Risk potansiyeli yüksektir. Her şeyinizi kaybedebilir veya gelirlerinizi katlayabilirsiniz.